Serce człowieka to niezawodna pompa tłocząca krew do całego organizmu. Ten organ wielkości pięści znajduje się w centrum układu krążenia, który tworzą tętnice, żyły i naczynia włosowate.

Serce jest mięśniem. Tworzy je poprzecznie prążkowana tkanka, a otacza błona – osierdzie – chroniąca narząd przed tarciem podczas jego aktywności.

Zdrowe serce ma kształt spłaszczonego stożka i składa się z 4 części: prawej i lewej komory oraz prawego i lewego przedsionka. Przedsionki oddzielone są od siebie przegrodą międzyprzedsionkową, natomiast komory oddziela przegroda międzykomorowa.

Niezwykle ważne są ujścia serca, co wiąże się bezpośrednio z funkcją narządu. Do prawego przedsionka spływa odtlenowana krew żylna z całego organizmu dwiema dużymi żyłami głównymi (górną i dolną). Spływa do niego również krew żylna pochodząca z krążenia wieńcowego. Do przedsionka lewego spływa utlenowana krew tętnicza z płuc przez cztery żyły płucne (dwie prawe i dwie lewe). Komora lewa pompuje krew do aorty, natomiast komora prawa do pnia płucnego.

Zastawki wewnątrz serca utrzymują przepływ krwi we właściwym kierunku. Elektryczny system serca kontroluje tempo i rytm bicia serca.

Serce dziecka powstaje w 6. tygodniu ciąży, choć na tym etapie rozwoju przypomina rurkę, a cały zarodek mierzy około 12-17 mm. Malutkie serce bije początkowo z częstością 110-115 uderzeń na minutę, później znacznie przyspiesza. Pod koniec 7. tygodnia można dostrzec już nie tylko zalążki kończyn, ale także „mrugającą” plamkę bijącego serca dziecka na ekranie aparatu USG.