Świadomość własnej choroby może być bardzo obciążająca dla dziecka z wrodzoną wadą serca. Ze względu na doświadczanie silnego stresu związanego z licznymi pobytami w szpitalu, zabiegami i operacjami, dzieci te mogą borykać się z zaburzeniami lękowymi, depresyjnymi oraz problemami z nadaktywnością i agresją. Pamiętajmy, że dzieci zupełnie inaczej oceniają i interpretują niektóre bodźce i sytuacje, dlatego efektem stresu dziecięcego mogą być zaburzenia zachowania.
Bardzo ważne w funkcjonowaniu dziecka z wadą wrodzoną jest wsparcie otoczenia i poczucie bezpieczeństwa zapewniane przez rodzinę. Zatem to najpierw rodzice muszą nauczyć się radzić sobie z nową sytuacją, aby pomóc dziecku przejść różne etapy leczenia i być dla Niego oparciem w każdym momencie tej trudnej walki.
Warto więc, aby każde dziecko z wrodzoną wadą serca oraz Jego rodzina zostały objęte pomocą psychologiczną od pierwszych momentów zmagania się z chorobą. Wsparcie psychologa może być bardzo pomocne w najtrudniejszych momentach leczenia, takich jak operacje kardiochirurgiczne, zabiegi, proces rekonwalescencji, jak również w codziennej rutynie, która przecież tak bardzo różni się od czasów sprzed choroby.
Nieodzownym towarzyszem w zmaganiach z chorobą naszych małych Bohaterów jest Miś Esperko to pluszowy Przyjaciel z blizną, która symbolizuje walkę i determinację oraz ogromną wolę życia dzieci zmagających się z chorobą. Pamiętajcie, że Miś Esperko służy Wam pomocą i wsparciem we wszystkich ważnych dla Was momentach!