Przetrwały przewód tętniczy Botalla (PDA): kiedy serce potrzebuje wsparcia

zdrowe serceprzetrwały przewód Botalla PDA
przesuń suwakiem w prawo aby porównać budowę serca z przetrwałym przewodem tętniczym Botalla (białe tło)

Przetrwały przewód tętniczy Botalla (PDA): wada serca wymagająca leczenia

kreskap

PDA to wrodzona wada serca, w której naczynie krwionośne łączące aortę z tętnicą płucną nie zamyka się po narodzinach, jak powinno. Przewód ten jest niezbędny w życiu płodowym, ale po porodzie jego zamknięcie jest kluczowe dla prawidłowego krążenia krwi. Niezamknięty przewód tętniczy Botalla może prowadzić do przeciążenia serca i płuc, dlatego wczesna diagnoza i leczenie są niezbędne, by zapobiec poważnym problemom zdrowotnym dziecka.

Przyczyny

Przyczyny przetrwałego przewodu tętniczego Botalla (PDA) nie są do końca poznane. Wiadomo, że u wcześniaków ryzyko wystąpienia PDA jest znacznie wyższe, ponieważ ich organizmy nie są jeszcze w pełni rozwinięte. U noworodków urodzonych w terminie przyczyny mogą być związane z czynnikami genetycznymi lub infekcjami przebytymi w czasie ciąży.

Objawy

Objawy PDA zależą od wielkości otworu i ilości krwi przepływającej przez niego. Mały PDA może nie dawać żadnych objawów. W przypadku większego otworu mogą wystąpić:

💚 u noworodków:

  • szybki oddech

  • trudności z karmieniem

  • nadmierna potliwość

  • zmęczenie

💚 u starszych dzieci:

  • duszność

  • łatwe męczenie się

  • kołatanie serca

Rozpoznanie

Rozpoznanie PDA opiera się na badaniu fizykalnym, w którym lekarz osłuchuje serce dziecka. Charakterystyczny szmer „maszynowy” może sugerować obecność PDA. Potwierdzenie diagnozy wymaga wykonania dodatkowych badań, takich jak:

❤️ Echokardiografia (echo serca): To badanie ultrasonograficzne pozwala na dokładną ocenę budowy i pracy serca oraz przepływu krwi przez naczynia.
❤️ RTG klatki piersiowej: Może wykazać powiększenie serca i zmiany w płucach.
❤️ EKG: Badanie elektrokardiograficzne ocenia pracę serca i może wykryć nieprawidłowości rytmu.

Leczenie

Leczenie PDA zależy od wieku dziecka, wielkości otworu i nasilenia objawów. Wyróżnia się następujące metody leczenia:

💚 Leczenie farmakologiczne: U wcześniaków często stosuje się leki, które pomagają zamknąć przewód tętniczy.
💚 Zamknięcie przewodu za pomocą cewnika: To małoinwazyjna metoda, w której przez naczynie krwionośne w pachwinie wprowadza się cewnik do serca i zamyka przewód specjalnym „klipsem” lub „zatyczką”.
💚 Operacja chirurgiczna: W niektórych przypadkach konieczna jest operacja na otwartym sercu, podczas której chirurg zamyka przewód za pomocą szwów.

Rokowanie

Rokowanie w przypadku przetrwałego przewodu tętniczego Botalla jest na ogół dobre, szczególnie jeśli wada zostanie wcześnie wykryta i leczona. Większość dzieci z PDA może prowadzić normalne życie.

Podsumowanie

kreskap

Przetrwały przewód tętniczy Botalla to wada serca, która wymaga wczesnej diagnozy i leczenia. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia, większość dzieci z PDA ma szansę na pełne wyzdrowienie. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć PDA, skonsultuj się z lekarzem.

Dodatkowe informacje

kreskap

Więcej informacji na temat przetrwałego przewodu tętniczego Botalla można znaleźć na stronie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przetrwały_przewód_tętniczy

Czy można żyć z przetrwałym przewodem tętniczym Botalla?

kreskap

Na czym polega ta wrodzona wada? Jak współczesna medycyna radzi sobie z jej leczeniem? Na te i inne pytania odpowiada prof. Jacek Kusa, kardiolog dziecięcy, Kierownik Kliniki Kardiologii Dziecięcej GCZD w Katowicach.

Prof. dr hab. n. med. Jacek Kusa jest wybitnym specjalistą w dziedzinie kardiologii dziecięcej, z bogatym doświadczeniem w diagnostyce i leczeniu wrodzonych wad serca u dzieci (WWS). Pełni funkcję kierownika Oddziału Kardiologii Dziecięcej w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Prof. Kusa jest również aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, jego zainteresowania kliniczno-naukowe koncentrują się na przezskórnym leczeniu interwencyjnym wrodzonych wad serca u dzieci i młodzieży.

Prof. Jacek Kusa o PDA

zdjęcie przedstawia Patrycję Rudnicką - Prezeskę Fundacji Espero - Nadzieja dla Dzieci

Drodzy Rodzice i opiekunowie!

Jako mama 7-letniego Krystiana z WWS rozumiem, jak trudne i pełne wyzwań może być życie z dzieckiem z wadą serca. W fundacji Espero – Nadzieja dla dzieci znajdziecie wsparcie, zrozumienie i pomoc, których potrzebujecie. Nie wahajcie się skontaktować z nami. Jesteśmy tu, aby Wam pomóc.

Razem zawalczymy o serce Waszego dziecka!

podpis prezeski fundacji Espero - Nadzieja dla Dzieci - Patrycji Rudnickiej