Świadomość własnej choroby może być bardzo obciążająca dla dziecka z wrodzoną wadą serca. Przeżywa on silny stres związany z licznymi pobytami w szpitalu, zabiegami i operacjami. Może być to przyczyną zaburzeń lękowych, depresji, nadaktywności oraz zachowań agresywnych
By zapewnić dziecku wsparcie, ciepło emocjonalne i poczucie bezpieczeństwa, rodzice muszą się mierzyć z nową sytuacją na każdym etapie jego leczenia. W najtrudniejszych momentach takich, jak operacje kardiochirurgiczne, zabiegi, ale także okres rekonwalescencji na pewno przyda się wsparcie psychologiczne dla całej rodziny.
Dziecku z WWS warto zapewnić możliwość uczestnictwa w terapii zabawowej i ruchowej. Dzięki temu zyska poczucie samodzielności i niezależności.
Dziecko z wrodzoną wadą serca może czuć się odizolowane i niezrozumiane przez swoich rówieśników – stąd tak istotne jest zapewnienie mu także kontaktu z dziećmi z podobnymi problemami. Razem możemy pomóc dziecku i dać mu szansę na radosne dzieciństwo, mimo trudów związanych z chorobą.